Historia Zespołu

Małżeństwo z Rozsądku to jedna z ciekawszych formacji artystów z kręgu tzw. Krainy Łagodności. Wypracowane przez ponad dekadę brzmienie Zespołu opiera się przede wszystkim na umiejętnym połączeniu liryzmu z ciekawą i dynamiczną aranżacją, co w efekcie daje interesujący mariaż muzyki z tekstem, odbiegający od stereotypowego pojmowania piosenki poetyckiej, jako nostalgicznej i przeintelektualizowanej próby rozważań egzystencjalnych. Nie mniej jednak w swoich tekstach od tematów ważnych nie uciekają, bo jak na małżeństwo przystało większość piosenek traktuje o miłości, ale już nie tej młodzieńczej, naiwnej, pierwszej, lecz nieco dojrzalszej, nieraz pełnej rozczarowań i bólu, acz zawsze prawdziwej.

W warstwie literackiej Grupa czerpie zarówno z klasyki literatury współczesnej, śpiewając wiersze Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana, czy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jak i z twórczości młodych poetów - Mirosława Ostrycharza, Arkadiusz Kobusa, a ostatnio Wiesławy Kwinto-Koczan.

Poszukując własnej tożsamości muzycznej i miejsca na rynku fonograficznym Zespół w 1998 r. nagrał swoją debiutancką płytę pt. "U źródeł tęsknot", która została bardzo ciepło przyjęta przez miłośników piosenki poetyckiej.

W grudniu 2001 r. ukazał się drugi album Grupy "Wszystkie inne strony". Kompozycje zawarte na tej płycie odzwierciedlają różnorodność świata poezji, z jednej strony pełnego zadumy i refleksji, z drugiej wigoru, energii i humoru. Klimatom wierszy podporządkowano aranżacje muzyczne co w efekcie dało dużą zmienność nastrojową poszczególnych utworów.

W październiku 2005 swoją premierę miał trzeci krążek Grupy pt. "Hotelik spóźnionych miłości", na którym znalazło się 14 nowych kompozycji. Podobnie jak w przypadku poprzedniej płyty utwory oddają dużą kulturę muzyczną wykonawców i dbałość o ciekawą aranżację.

W 2008 roku z okazji swoich 15. urodzin Zespół nagrał w koncertowym Studio Radia Gdańsk nowy album "Labirynt wspomnień", na którym znalazło się wiele piosenek premierowych, które odsłoniły przed słuchaczami nowe brzmienie formacji. Instrumentarium Małżeństwa z Rozsądku wzbogacone bowiem zostało o trąbkę.

Nowe piosenki oraz ciekawe aranżacje starszych utworów ukazują dojrzałość muzyków, zarówno jeśli idzie o kompozycje jak i samo wykonanie. Piosenki prezentowane na krążku stanowią, jak zawsze swoisty mariaż dynamiki i łagodności. W warstwie literackiej zespół pozostał wierny tekstom pełnym liryzmu i refleksji, traktujących głównie - jak na małżeństwo przystało - o miłości, autorstwa Wiesławy Kwinto-Koczan, Mirosława Ostrycharza i Arkadiusza Kobusa.

Nagrania Zespołu znalazły się także na płytach składankowych (m.in. "Pomarańcza" - Pomaton EMI).

Małżeństwo z Rozsądku z powodzeniem koncertuje od ponad 15 lat w całym kraju oraz za granicą (Niemcy, Francja, Węgry).

 

 

...Żadne małżeństwo, nawet to najlepsze, nie przetrwa tylu lat
jeśli nie ma w nim odpowiednio dużo rozsądku...